50 yıl sonraki 1 Mayıs nasıl olacak?

50 yıl sonraki 1 Mayıs nasıl olacak?

1 Mayıs gününün tarihçesi, 1856 yılında Avustralya’da bir grup işçinin 8 saatlik iş günü talebi için Melbourne Üniversitesi’nden Parlemento Evi’ne kadar yürümesiyle başlamış ve akabinde 1 Mayıs 1886’da günde 12 saat çalışan işçilerin, 8 saatlik çalışma talebiyle işlerini bırakması, dünya çapında büyük bir yankı uyandırmasıyla devam eder. 4 Mayıs 1886 tarihinde yaşanan Haymarket Olayı‘yla bu günlerde yapılan grevler bir takım baskılar ve saldırılarla engellenmeye çalışılmıştı.

 

14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de 1 Mayıs gününün “Birlik, mücadele ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verildi. Daha sonradan Türkiye‘nin de içinde olduğu pek çok ülke, 8 saatlik iş gününü kabul etti ve aynı zamanda 1 Mayıs gününü de resmi tatil ilan etti.

Peki ya 1 Mayıs 2068, bu tarihte robotlar 1 Mayıs’ı kutlar mı sizce? İşte tam da bu soruya yanıt ararken karşımıza, önümüzdeki 50 yılda yavaş yavaş robotlara bırakacağımız sektörler karşımıza çıkıyor. İşte bu sektörlerin üçü ve gelecekleri…

50 Yıl Sonra Tarım Ve Hayvancılık Sektörü

Turkcell

Şubat ayında Turkcell’in, MWC 2018’de tanıtmış olduğu Akıllı Tarım Servisi, verimlilik açısından büyük faydalar sağlıyor. Çiftçi, özel bir cihaz kurulumundan sonra telefonundan veya tabletinden araziye ne ektiği hakkında bilgileri giriyor. Daha sonra cihaz; toprağın, havanın değerlerini, ekilen ürünlerin durumunu, ilaca veya suya ihtiyacı olup olmadığını, eğer ihtiyacı varsa ne miktarda ihtiyacı olduğu gibi değerleri çiftçiye gönderiyor.

Yine buna benzer bir girişim Çin’de gerçekleşti. Kulağa çılgınca gelebilir ama, geçtiğimiz yıllarda Çin’de başlatılmış olan uygulamayla, yetiştirilen hayvanların ne kadar yürüdüğü, vücut sıcaklığı, ses tanıma özelliğiyle tespit edilen öksürükleri, hayvanların genel durumları, çiftçiye iletilerek daha verimli işlerin ortaya çıkması sağlanıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi bunlarla beraber, insanın tarım sektöründeki rolü gittikçe azalıyor.

50 Yıl Sonra Gıda Sektörü

Momentum Machines

Momentum Machines isimli şirketin insan eli değmeden, hamurun pişiriminden tutun, dilimleme işlemlerine kadar her şeyi kendisi yapan, saatte tam 400 hamburger yapabilen robot girişimiyle büyük yankı uyandırdı. Bundan önce de Eatsa isimli kasiyersiz restoran gibi girişimler gıda sektöründe bazı şeylerin imkansız olmadığını kanıtladı.

 

amazon go

Amazon, 5 Aralık 2016 tarihinde dünyanın ilk kasiyersiz marketi olan Amazon Go ile büyük yankı uyandırmıştı. Amazon Go’dan alışveriş yapmak için yalnızca girişte cep telefonunuzdan bir Amazon barkodu okutmanız ve ürünleri alıp çıkmanız yeterli. Sıra derdi yok, beklemek yok. Barkodu okutup içeriye girdiğiniz anda kameralar sizi takip etmeye başlıyor. Daha sonra ürünü aldığınızda sensörler ürünü aldığınızı fark ediyor ve siz çıktığınızda otomatik olarak ücret, hesabınıza yansımış oluyor.

 

dr kasasız alışveriş

Bu kadar gelişmiş olmasa da bu sisteme benzer bir sistem ülkemizde de BKM Express tarafından uygulanmıştı. İstanbul’da Kanyon AVM’de; D&R işbirliğiyle gerçekleştirilen bu uygulamayla, kasasız alışveriş mümkün kılınmıştı. Satın almak istediğiniz ürünü bir cihaza okutup sıra beklemeden ve cüzdanınızı çıkarmadan cep telefonunuzla ödeme yapabilmek mümkün hale geliyordu.

Gelecek yıllarda, bu sistemlerin dünyada ve aynı zamanda ülkemizde de yaygınlaşması kaçınılmaz. Bunlarla beraber bu sektörde bazı iş bölümlerinin, yavaş yavaş düşüşe geçeceği tahmin ediliyor.

50 Yıl Sonra Sağlık Sektörü

sağlıkta yapay zeka

Akıllı telefonlar, akıllı saatler, akıllı bileklikler, akıllı dizlikler, akıllı giysiler, implantlar hatta akıllı gözlükler. Artık kolayca attığınız adım sayısını, yaktığınız kalori miktarını, ihtiyacınız olan besin miktarını ölçebiliyor. Bugün bile, size bir diyetisyenin söyleyebileceği pek çok şeyi söyleyebilen bir teknolojinin 50 yıl sonraki halini siz hayal edin.

 

robot ameliyat

Bazı ameliyatları daha az riskle, çok daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilen robotlar özellikle son 10 yılda boy göstermeye başladılar. Ameliyatlarda titreyen ellere veda, artık sıra robotlarda. Hatta bunlardan biri de ülkemizde geliştirildi. Samsun’da geliştiren “Roborto” isimli yerli robot ortopedi ameliyatlarında doktorların pek tercih etmediği ve riskli gördüğü bir yöntemle bu ameliyatları gerçekleştirebiliyor. Dünya üzerinde hala geliştirme aşamasında olan gelecekte beyin ameliyatının bazı yüksek risk teşkil eden kısımlarını bile gerçekleştirebilecek robotlar var.

Tüm bunların yaşanması sizi korkutmasın. Zira, insanoğlu yeryüzünde değişimi en zor kabullenen canlılardandır. Bunlar gerçekleşse -ki er ya da geç gerçekleşecek- sağlık sektöründe insanın önemi yok olacak değildir. Yalnızca bu sektörün bazı bölümlerinde insanın önemi giderek azalma başlayacak. Daha sonra bu işlerin bazıları artık robotlara teslim edilecek.

Robotlar, 2068’de 1 Mayıs gününü kutlayabilecek mi?

Bugün bu kadar işi yapabilen robotların, 50 yıl sonrasında yani 2068’in 1 Mayıs gününü kutlayabilecek mi bilemeyiz. Fakat pek çok sektörde hatırı sayılır sayıda bölümlerin artık robotlara bırakılacağını kesinlikle söyleyebiliriz. Sanırım bu yazının sonunda okuyacağımız en güzel söz, dünyanın seyrini değiştiren mükemmel insanın şu sözü olmalı:

“Hareket halindeki bir kütle, yönünün değiştirilmesine direnecektir. Aynı şekilde dünya da yeni fikirlere karşı çıkar. Fikrin öneminin ve değerinin kavranması zaman alır. Cehalet, ön yargı ve atalet fikrin erken gelişimine ket vurur. Samimiyetsiz bileşenler ve bencil sömürücüler itibarını zedeler. Düşmanları ona saldırır ve onu yargılar. Ama en nihayetinde bütün bariyerler yıkılır ve yeni fikir yangın gibi yayılır.”
-Nikola Tesla

Emre Gökgedik

Teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı kendine ilke edinen Emre Gökgedik, Emrenom.com’da yazılarını paylaşıyor. Bunun yanı sıra, yazılımla da yakından ilgileniyor ve bu alanda da çeşitli projeler üzerinde çalışıyor.

This Post Has One Comment

  1. 50 yıl sonra konferans bağlantısı ile yaparız artık 😀

Bir cevap yazın

KAPAT