Yapay zeka gerçekten sonumuz mu olacak?

Yapay zeka gerçekten sonumuz mu olacak?

Yapay zeka kısaca yazılımların, canlıların beyninin işleyiş şekline(özellikle insanların) göre uyarlanması olarak tanımlanıyor. Yapay zeka hakkında, çok büyük isimlerin, çok iddialı sözleri bulunuyor. Buna ufak bir örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden büyük bilim insanı Stephen Hawking yapay zekanın, kontrolsüz gelişiminin insanlığı bile bitirebileceği tehlikesini dile getirdi.

Yapay zekayı kafanızda daha iyi canlandırabilmeniz için basit bir örnek verelim. Siri. Hatta daha temel düzeyde düşünecek olursak, ses algılama teknolojileri. Biz bir şeyler söylüyoruz ve cihaz bizim ne söylediğimizi anlıyor. Siri, bunun bir adım ötesi. Hem ne söylediğimizi, hem problemimizi anlamaya çalışıyor, üstelik bu probleme çözümler üretmeye çalışıyor. Son zamanların en popüler konularından, akıllı taşıtlar. Büyük kazaların yol açacağı, maddi ve manevi hasarı, akıllı sensörleri ve yazılımıyla önleyebiliyor veya azaltabiliyor. Hatta, son yıllarda haberi duyulan kalp krizinden akıllı saat sayesinde kurtulan bir kullanıcıyı da unutmamak gerek. İşte, yapay zekanın faydaları. Saymakla bitmez, yaşamı daha yaşanabilir kılıyor.

Siz yine de tam olarak yapay zekayı gözünüzde canlandırmak istiyorsanız, aşağıdaki Person of Interest dizisinden alınmış yapay zekayla ilgili bir sahneyi içeren videoyu izlemeden geçmeyin derim. Finch’in geliştirdiği makine, poker oynarken ona riskin en az olduğu yolları önererek oyunun galibi olmasını sağlıyor.

Yapay Zeka gerçekten sonumuz mu olacak?

Faydaları geçelim, peki ya zararları ne boyutta? Geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini yuman, Einstein’dan sonra dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilen, 12 onur derecesine, sayısız başarıya sahip olan Stephen Hawking. İşte bu isim, yapay zeka hakkında çok fazla kafa yormuş bir isim. Savunduğu görüş ise, insanoğlunun uzayı keşfetmediği, farklı gezegenlerde koloniler kurmadığı sürece yaşamını devam ettirebilmesinin yalnızca sınırlı bir süre(yaklaşık 100 yıl) için geçerli olacağıydı. Geçtiğimiz yıllarda Facebook yapay zeka üzerine yaptığı araştırmalarda, chat-botların fişini çekmek zorunda kaldığını açıklamıştı. Aslında Facebook bu teknolojiyi pazarlama amaçlı geliştirmişti. Sorun şuydu ki, bu botlar aralarında kendi dillerini oluşturmuşlar ve birbirleriyle konuşmaya başlamışlardı.

Evet, biz istersek kendi robotumuza kendi kuralımızı koyabiliyoruz. Fakat, bu robotumuz eğer yapay zekaya göre çalışacak bir robot olacaksa, yani kendi başına düşünebilen bir robot olacaksa işler değişiyor. Çünkü biz her ne kadar kural koysak da, o kendi mantığıyla bu kuralları esnetme gibi bir eylemde bulunarak, bunların dışına çıkabiliyor. Kendi yeni ve yapay zihnine uygun kurallar üretip, o kurallara göre çalışabiliyor.

Şimdi, lafı daha fazla uzatmadan sonuca varmak isteyecek olursak, yapay zeka kesinlikle sonumuz olacak diyemeyiz, aynı zamanda yapay zekanın sonumuz olacağının da mümkün olduğu gerçeğini de kabullenmeliyiz. Bir sorunu çözüme kavuşturmak için önce sorunu tam olarak anlayabilmemiz ve değerlendirebilmemiz gerek. Gelişen teknoloji ve değişen çağ, rotasını değiştirebilir. Nasıl ki biyolojik silahlar uluslararası kurumlar tarafından kontrol altına alındıysa, yapay zeka ve bu konuda yapılan çalışmalar da kontrol altında tutuldukça, risk her zaman düşük kalacaktır. Kim bilir, belki dünyaya bir tane daha Einstein, Tesla gelir ve bu sorunlarımızı çözüme kavuşturur.

Emre Gökgedik

Teknolojiye ve yazılım üretmeye tutkulu, öğrenmeyi ve paylaşmayı, keza hayallerini gerçekleştirmeyi ilke edinmiş bir lise öğrencisi..

This Post Has One Comment

  1. Tabii ki sonumuz yapay zekadan olacak

Bir Cevap Yazın

KAPAT