NASA güneşe gidiyor!

NASA güneşe gidiyor!

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi(NASA), Parker Solar Probe isimli uzay aracını Güneş’in atmosferine gönderecek.

NASA, güneşe göndereceği uzay aracı Parker Solar Probe‘un son hazırlıklarını da tamamladı. 31 Temmuz 2018 tarihinde gönderilmesi planlanan uzay aracı, karbon kompozit ısı kalkanı ile donatılarak 1371 derece sıcaklığa kadar dayanabilecek hale getirildi. Parker Solar Probe, bugüne kadar güneşe en fazla yaklaşmış uzay aracı olacak. 2024 yılında Güneş’e 7 milyon km kadar yaklaşması planlanan uzay aracının gönderiliş amacı, Güneş’te ne olup bittiği hakkında veri toplamak. Zira, Parker Solar Probe, dünyada onu bekleyen bilim insanlarına 140 km uzaklıktan bu gezinti hakkında veriler gönderecek. Bu uzay aracının gönderilmesiyle, pek çok keşif yapılacağı da söylenenler arasında.

Güneşe selam çakmak istemez misiniz?


Şaka değil, gerçekten. Her ne kadar, ülkemizde katlanılamayacak derecede sıcaklıklar nedeniyle güneşe ateş edenler olsa da, NASA onu sevenleri de düşündü.

 

27 Nisan 2018‘e kadar NASAParker Solar Probe İnternet Sitesi üzerinden bilgilerinizi girerek ücretsiz bir şekilde, Güneş’e gönderilecek olan çipin içerisine yazılacak isimlerden biri olmanıza olanak sağlıyor.

 

Not: Başvuruyu yaptıktan sonra e-posta adresinize gelecek olan onay bağlantısına tıklamayı unutmayın.

Emre Gökgedik

Teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı kendine ilke edinen Emre Gökgedik, Emrenom.com’da yazılarını paylaşıyor. Bunun yanı sıra, yazılımla da yakından ilgileniyor ve bu alanda da çeşitli projeler üzerinde çalışıyor.

This Post Has 3 Comments

  1. Adanaaa

  2. Güzel paylaşım

    1. Teşekkürler. 🙂

Bir cevap yazın

KAPAT