Tiangong-1, ülkemize düşebilir!

Tiangong-1, ülkemize düşebilir!

Çin’in 2012 yılında uzaya yollamış olduğu Tiangong-1 isimli istasyonu kontrolü kaybetmiş durumda ve hızla dünyamıza yaklaşıyor! Üstelik İstanbul da, belirtilen riskli bölgeler arasında yer alıyor! Peki Çin bu konu hakkında ne açıklamalarda bulundu? Neler gelişti?

Çin’in ilk kadın astronotu Liu Yang‘ın da yer aldığı 9.4 ton ağırlığındaki, Türkçe karşılığı “Gök Saray-1” olan ve 2 Nisan 2018‘e kadar dünyaya düşmesi beklenen bu dev istasyon Eylül 2011’de uzaya fırlatılmış, görevini 2013’te bitirmiş aynı zamanda 2016 yılında da bu istasyonun kontrolü kaybedilmişti. 2016 yılında Birleşmiş Milletler’e bu durumu bildiren Çin’den, bizi veya dünyayı korkutacak bir açıklama yok.

Çin İnsanlı Uzay İstasyonu‘nun yaptığı açıklamada, “Uzay istasyonu bilimkurgu filmlerindeki gibi dünyaya çakılmayacak, bunun yerine meteor yağmuruna benzer müthiş bir gösteri oluşturacak.” ifadelerini kullandı.

İstanbul da risk bölgesi içerisinde!

Uzay araştırmaları gerçekleştiren sivil toplum kuruluşu Aerospace, Tiangong uzay istasyonunun düşeceği muhtemel bölgenin haritasını çizdi. İstanbul’un da içinde bulunduğu haritada Roma, New York ve Barcelona gibi iller de mevcut.

Peki yetkililer bu konu hakkında ne düşünüyor ve söylüyor? 

Harvard Üniversitesi, astrofizikçisi Jonathan McDowell, tahmin edilen bu yörünge üzerinde, yere en yakın bölgenin 300 km’nin altında olduğunu söyledi.

Aynı zamanda, Çin Dışişleri Bakanlığı da tehlikenin çok düşük olduğunu dile getirdi. Uzmanlar, yine de yaklaşan bu olay için bazı önlemlerin alınması gerektiğini söylüyorlar.

Korkmalı ya da korunmalı mıyız?
Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu’nun (CMSEO)
yaptığı açıklamalara göre, bu dev uzay istasyonunun, 200 gramdan ağır bir parçasının size isabet etme olasılığı, 700 milyonda bir. Yine de önlem alınmasının, riski azaltmayı sağlayacağından İtalya’dan halka 5 maddelik uyarı geldi.

İşte o 5 maddelik uyarı
1- Düşen parçaların binaların çökmesine neden olma ihtimali düşük, bu nedenle kapalı binalar açık alanlardan daha güvenli sayılırlar. Pencerelerden ve camlı kapılardansa uzak durulması tavsiye edilir.

2- Parçalar binaların çatısına düşerse, çatıda ve hemen altındaki katlarda delinmeye yol açarak hasar yaratabilir. Bu nedenle binaların alt katlarının daha güvenli olduğu söylenebilir.

3- Olası bir çarpma durumunda binaların içinde yapısal açıdan en güvenli yerler, yığma binalar için alt katlardaki tonozların altı, taşıyıcı duvarlardaki kapı boşlukları; betonarme yapılarda ise kolonların ve duvarların yakınlarıdır.

4- Küçük parçaların Dünya’ya çarpmadan önce görülme ihtimali düşüktür.

5- Büyük ebattaki bazı parçaların sağlam kalması ve hidrazin maddesi içermesi mümkün. Genel olarak, düşen parçaları görenlerin bunlara dokunmaması, en 20 metre uzakta durması ve ilgili yetkililere haber vermesi tavsiye edilir.

Emre Gökgedik

Teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı kendine ilke edinen Emre Gökgedik, Emrenom.com’da yazılarını paylaşıyor. Bunun yanı sıra, yazılımla da yakından ilgileniyor ve bu alanda da çeşitli projeler üzerinde çalışıyor.

Bir cevap yazın

KAPAT